Portal d'educació per a la pau
Puntua aquest recurs

Poc útil
Molt útil
1 2 3 4 5

Crisi 2008 i globalització

Proposta didàctica adreçada a Educació Secundària per afavorir la comprensió de la globalització i les relacions d'interdependència entre països. S'orienta a fomentar la reflexió sobre la pertinença a una ciutadania global, a partir de l'anàlisi de la interrelació entre els fenòmens globals i el context local.

La situació de crisi econòmica d'abast internacional posa de relleu els efectes de la globalització. D'altra banda, la confluència de la crisi financera amb l'agreujament de la crisi alimentària mundial -augment dels preus de les matèries primeres i, per tant, dels aliments bàsics...- i l'energètica -sobretot per l'especulació dels preus del petroli-, acaben afectant a l'economía real de ciutadans i ciutadanes de totes les regions del món. Aquestes tres dimensions estan relacionades i cadascuna afecta directament a les altres. Aquesta conjuntura, i davant l'allau diari d'informacions, esdevé una oportunitat per treballar la comprensió del nostre món globalitzat amb l'alumnat.

Objectius:

- Afavorir la comprensió de la interdependència entre països en el context de la globalització.

- Facilitar la reflexió sobre la nostra pertinença a un món global i com els esdeveniments internacionals no ens són aliens.

Descripció de l'activitat:

A partir dels titulars de premsa escrita, situar en un mapamundi els països on s'ubiquen les diferents notícies. L'activitat ajuda a visualitzar gràficament l'extensió d'una crisi que s'origina als Estats Units i s'expandeix per tot el món, afectant diferents dimensions -econòmica, alimentària, energètica...- i a diferents nivells -borses internacionals, bancs, condiciona de vida de milions de ciutadans i ciutadanes d'arreu del planeta...-

La visualització sobre el mapa mundial de la relació entre local-internacional faciliten la comprensió de la nostra condició de ciutadans i ciutadanes d'un món global.

Procés:

L'educador/a pot introduir l'activitat preguntant a l'alumnat si ha sentit parlar de la situació de crisi econòmica internacional, quines són les seves impressions, si a casa seva se'n parla i de quina manera, en quina mesura creuen que els pot afectar directament, què saben sobre la globalització i quina relació pot tenir amb la situació de crisi, etc...

S'elabora un llistat de situacions que els són properes i tenen a veure amb l'actual situació de crisi.

* Alguns comentaris poden ser:

"El meu pare ha perdut la feina...", "A casa m'han dit que hem d'estalviar per la crisi...", "Cada cop és més car omplir el dipòsit de benzina!" o "Diuen que els aliments han pujat de preu..."

Quan s'hagin recollit diverses opinions, l'educador/a pot fer una breu introducció sobre aquesta crisi internacional, explicant que té el seu origen als Estats Units i que la seva expansió té a veure amb el fet que vivim en un món on la interdependència entre països és cada cop major, sobretot a nivell econòmic, però que també afecta a altres àmbits com el cultural, social, alimentari, energètic... i que tot això té a veure amb la globalització.

Per iniciar l'activitat col·loca un mapamundi mut gran en un lloc visible i explica que aquesta consisteix en reflectir sobre el mapa com s'ha estès a nivell internacional una crisi que va començar als Estats Units. Es tracta d'anar situant els països a què fan referència alguns titulars de premsa recollits al Dossier de titulars de premsa, identificant l'àmbit d'afectació: econòmic, alimentari o energètic, marcant-los amb un color diferent sobre el mapa.

El professor/a llegeix el primer titular, amb data d'agost de 2007:

La crisis hipotecaria pone en jaque a EE UU (06/08/2007, El País)

...i col·loca sobre el mapamundi una marca als Estats Units del color escollit per l'àmbit d'economia.

Per realitzar la feina, els alumnes s'agrupen en equips de tres o quatre persones. Se'ls reparteixen els titulars per tal que marquin els països dels que parla cadascun d'ells, diferenciant els que fan referència a la crisi econòmica, crisi alimentària o crisi energètica. El nombre d'equips dependrà de les característiques específiques de cada grup-classe i del criteri de l'educador/a.

L'educador/a va passant pels grups per facilitar la tasca.

Recollida la informació, es posa en comú. Els equips llegeixen els seus titulars i un representant de cada grup va posant la marca (xinxeta, gomet...) sobre el país on ha tingut lloc la notícia. Tots i totes col·laboren en aquesta tasca, orientada pel professor/a.

El mapamundi farcit de marques es converteix un recurs visual per comprendre com el que succeeix a qualsevol racó del món (en aquest cas una crisi hipotecària als Estats Units) no ens és aliè i com afecta a diferents dimensions (relació amb la crisi alimentària i energètica, per exemple). Aquest efecte global dels esdeveniments il·lustra la nostra pertinença a una ciutadania global i, per tant, la importància del nostre compromís amb el que succeix al nostre entorn proper però també a nivell mundial.

Proposem que els grups realitzin una lectura d'alguns fragments de l'article Un instrumento para la paz, per facilitar un diàleg sobre aquest fet i com aquesta crisi internacional pot servir per abordar qüestions globals relacionades amb la millora de vida de tots i totes els ciutadans i ciutadanes de qualsevol racó del planeta:

Un instrumento para la paz

"La crisis financiera global nos ha mostrado un mundo interconectado en el que los problemas de unos acaban siendo, más pronto que tarde, los de todos. Sólo tras una acción coordinada, sin precedentes, de bancos centrales y de gobiernos se evitó el colapso financiero global. Un mundo enormemente complejo requiere instrumentos adecuados para gobernarlo."

"El sexagésimo aniversario de la Declaración Universal de los Derechos Humanos, que proclama el derecho de toda persona a un orden internacional en que sean efectivos los derechos y libertades que reconoce, sería un buen lema. Liderar el cumplimiento de los ocho objetivos del Milenio para el 2015, una forma rápida de recuperar la autoridad moral para hacerlo. La UE debería apoyarlo y tirar del G-20."

"Los objetivos del Milenio, relectura en clave operativa de la declaración, son la oportunidad de sumar voluntades, de movilizar recursos, para un proyecto compartido en un mundo global: erradicar la extrema pobreza y el hambre; conseguir acceso universal a la educación primaria; promover la igualdad de género y la promoción de la mujer; reducir la mortalidad infantil; mejorar la salud maternal; combatir el sida, la malaria y otros contagios; asegurar la sostenibilidad ambiental; propiciar un partenariado global para el desarrollo.

En estos tiempos de agitación en los mercados financieros, es una inversión segura, prudente, que no precisa garantías colaterales, comprensible para el ciudadano medio y que renta un tipo de interés elevadísimo: "La libertad, la justicia y la paz en el mundo".

E. R. BARTLETT, director del Seminario de Derechos Humanos. Facultad de Derecho de Esade (URL)

Enlace al artículo La Vanguardia, 20/11/2008 (Sólo disponible para suscriptores de La Vanguardia)

Els alumnes seleccionen paraules o idees que tinguin relació amb problemàtiques globals i/o actituds positives que poden ajudar a proposar solucions. La posada en comú facilitarà la tria i anàlisi dels conceptes escollits.

Per tancar l'activitat, els grups redacten eslògans per reivindicar el dret individual i col·lectiu a habitar un món més just. Les paraules extretes de l'article poden ajudar a realitzar aquesta tasca.

Les frases resultants es poden utilitzar per confeccionar un mural col·lectiu que inclogui també el mapamundi.

Temporització:

La realització de la proposta requereix un mínim de dues hores, tot i que el temps de dedicació variarà en funció dels continguts d'aprenentatge que es vulguin reforçar.

Recursos necessaris:

- Dossier de titulars de premsa

- Mapamundi mut per imprimir

- Xinxetes, gomets... de tres colors diferents

Connexió amb les àrees curriculars:

La proposta integra aprenentatges sobre l'espai geogràfic mundial i la globalització, utilitzant el recurs de la premsa escrita com a font d'informació. Per tal que els nois i noies entenguin millor el món global que els envolta i siguin capaços d'actuar de forma crítica i responsable, cal dotar-los de les eines necessàries. És important incidir especialment en el desenvolupament de les seves competències bàsiques, de caire transversal -comunicatives, metodològiques i personals-, sobretot les que es relacionen amb la seva visió del món i sentit de formar part d'una ciutadania global. És a dir, les competències centrades en conviure i habitar el món-competència en el coneixement i la interacció amb el món físic i competència social i ciutadana-.

Pel que fa a les àrees curriculars, l'activitat es relaciona directament amb els continguts d'Educació per al desenvolupament personal i la ciutadania, però també reforça les següents àrees curriculars:

Avaluació:

Per dur a terme una valoració dels coneixements, actituds i conductes expressades a nivell individual i grupal, l'observació directa esdevé l'instrument més valuós per anar orientant l'activitat. Per valorar el treball específic de cada alumne/a, es proporciona la següent graella imprimible:

Dossier de recursos: crisi global 2008: presenta un recull de premsa sobre la crisi i altres recursos disponibles a internet per facilitar el tractament d'aquests esdeveniments amb l'alumnat.

El perquè de la crisi: apunts per reflexionar i fer propostes de construcció d’espais d’esperança: article de l'investigador i activista social Xavi Latorre que proporciona elements per a la reflexió sobre el sistema econòmic internacional.